Vanzare autoturism – ajustare TVA

Intrebare: Daca societatea noastra a vandut un autoturism, care a fost achizitionat la un cost de 100000 lei plus TVA, cu un pret de 15000 lei plus TVA  dupa trei ani de utilizare, durata de folosinta fiind de 5 ani si valoarea neamortizata de 36000 lei, cum trebuie sa realizez calculul de ajustare a TVA? Un exemplu matematic ar fi de folos.

Raspuns:

Din informatiile oferite intelegem ca acest autoturism a fost clasificat ca bun de capital din punct de vedere al TVA. Referitor la intrebarea dvs., atata vreme cat acesta a facut obiectul unei livrari taxabile (astfel cum reiese din intrebarea dvs) nu aveti obligatia de a ajusta TVA, chiar daca valoarea de livrare este mai mica decat valoarea ramasa de amortizat sau valoarea TVA colectata este mai mica decat valoarea TVA dedusa ramasa de ajustat.

Situatiile in care intervine ajustarea TVA aferenta bunurilor de capital sunt cele prevazute la art. 149 din Codul fiscal:

a) in situatia in care bunul de capital este folosit de persoana impozabila:

1. integral sau partial, pentru alte scopuri decat activitatile economice;

2. pentru realizarea de operatiuni care nu dau drept de deducere a taxei;

3. pentru realizarea de operatiuni care dau drept de deducere a taxei intr-o masura diferita fata de deducerea initiala;

b) in cazurile in care apar modificari ale elementelor folosite la calculul taxei deduse;

c) in situatia in care un bun de capital al carui drept de deducere a fost integral sau partial limitat face obiectul oricarei operatiuni pentru care taxa este deductibila. In cazul unei livrari de bunuri, valoarea suplimentara a taxei de dedus se limiteaza la valoarea taxei colectate pentru livrarea bunului respectiv;

d) in situatia in care bunul de capital isi inceteaza existenta, cu exceptia cazurilor in care se dovedeste ca respectivul bun de capital a facut obiectul unei livrari sau unei livrari catre sine pentru care taxa este deductibila;

e) in cazurile prevazute la art. 138.

In concluzie nu consideram ca aveti obligatia ajustarii TVA atata vreme cat bunul face obiectul unei livrari taxabile.

This entry was posted in Fiscalitate - contabilitate and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *